Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

  Yazlık ve kışlık lastikkullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.
 
  Yazlık ve kışlık lastik özellikleri farklıdır. Hava koşullarına uygun olarak kullanılmayan lastiklerin ömrü kısalmaktadır. Hızlı aşınan lastiklerin yoğun aşınmaya bağlı olarak değişim süreleri kısalmaktadır. Ayrıca uygun zeminde kullanılmayan yazlık ve kışlık lastik yeterli yol tutuşu sağlamaz ve kaza riskini arttırır. Güvenli bir sürüş deneyimi için mevsimsel değişikliklerde mutlaka lastik değişimleri yapılmalıdır. Aracınıza uygun olan yaz ve kış lastikleri için profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz. 

Yazlık ve Kışlık Lastik Nasıl Anlaşılır?

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri

  Hava 7 derecenin altına düştüğünde kışlık lastik kullanımına geçiş yapılması gerekmektedir. Kış aylarında yaza geçişte ise yaz lastikleri kullanımına başlanmalıdır. Mevsime uygun olmayan yazlık ve kışlık lastik kullanımı yakıt tüketimi, yol tutuşu, güvenli sürüş ve durma mesafesi gibi durumları olumsuz etkilemektedir.
 

  • Yazlık lastik özellikleri
 
  Yaz lastiği zorlu kış koşulları dışında rahat ve konforlu bir şekilde kullanılmaktadır. Lastiğin üzerinde bulunan bloklar kış lastiğine göre daha kısa ve kalındır. Kauçuk maddesi özelliğinde olan lastiğin üzerinde uzunlamasına kanallar bulunur. Lastiğin üzerinde bulunan desenler ve kauçuk özelliği sıcak ve ılık havalarda yol tutuşunun daha iyi olmasını sağlar. Soğuk havalarda bozulan kauçuk özelliği yol tutuşunu olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda kullanımı güvenli değildir.
 
  • Kış lastik özellikleri
 
  Karlı ve soğuk havalarda aracın çekiş gücü düşmektedir. Bu yüzden soğuk ve zorlu havalarda kış lastiği kullanılması gerekir. Kış lastiğinde kullanılan kauçuk soğuk havalarda sertleşmeyen ve çekiş gücünü azaltmayan özellikte üretilmektedir. Daha derin dişlere sahip olan kış lastikleri kaygan zeminde daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır. Kış aylarında kullanılan lastiklerin üzerindeki desenler farklı olarak tasarlanır. Daha fazla girinti ve çıkıntıya sahip olan bu desenler buzlu yollarda yol tutuşunu arttırmaktadır.

Yazlık ve Kışlık Lastik Özellikleri