Yağ Filtresi Değişimi

Yağ Filtresi Değişimi

Yağ filtresi değişimi araç bakım adımlarının en önemlileri arasında yer almaktadır. Motora yabancı madde ulaşmasını engelleyen yağ filtrelerinin periyodik bakımlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

 Değişimi yapılmayan yağ fitresinde biriken yabancı maddeler nedeniyle motora hava girişi engellenir ve daha fazla ısınmasına neden olur. Yağ filtresi değişimi yapılan araçlarda motor arızaları daha az yaşanmaktadır. Yıllık olarak yapılan periyodik bakımlarda fitrelerin kontrolü sağlanmaktadır. Fakat araç motorunda herhangi bir arıza yaşanması halinde filtrelerin kontrolü yapılmalıdır.
 
Motor yağı araç aksamlarının aşınmadan daha uzun süre çalışması için kullanılmaktadır. Bu yüzden motor yağının kalitesi ve oranı araç aksamlarının ömrünün doğrudan etkilemektedir. Yıpranan yağ filtresi motor yağının kalitesini düşürmektedir. Düşen yağ kalitesine bağlı olarak ise araç aksamlarında arızalar meydana gelmektedir. Bu yüzden yağ filtresi değişimi göz ardı edilmemelidir. 

Yağ Filtresi Değişimi Nasıl Yapılır?

Yağ filtresi değişimiişlemi yetkili servislerden tarafından gerçekleştirilebileceği gibi sürücü tarafından da gerçekleştirilebilir. Yalnızca dikkat edilmesi gereken noktalar göz ardı edilmemelidir.
 
Yağ ve yağ filtresi değişimi adımları
 

 • Aracı düz bir zemine park edin.
 • Aracın kaymaması için tekerleklerin önüne sert bir cisim koyun.
 • Aracı kriko yardımıyla kaldırın.
 • Yağ tahliye tablasını motorun alt kısmına yerleştirin.
 • Bu aşamada aracınız sıcaksa soğumasını bekleyin.
 • Yağ kapağını sökün.
 • Motor yağı tahliye tapasını bulun.
 • Yağ tapasını saat yönünün tersi yönüne çevirerek sökün. Bu işlem için uygun anahtarı kullanabilirsiniz.
 • Boşaltma tapası contasını çıkarın. Çıkan conta eğer kötü durumdaysa değiştirilmesi gerekmektedir.
 • Çıkan tapanın ardından yağ boşaltımı başlayacak. Boşalan yağın yerine tekrar aracınıza uygun olan yağı doldurabilirsiniz.
 • Yağ filtresi konumu her araca göre değişiklik göstermektedir. Aracın yağ filtresi bulunarak saat yönünün tersine döndürülür ve hızlıca çekilir.
 • Filtrenin elle çıkarılamaması durumunda sökme aparatı kullanılması gerekebilir. Ardından yeni filtrenin yağlama işlemi gerçekleştirilerek tekrar aynı yere takılır.
 
Aracın çalışması için gereken tüm yağ ve filtreler her yıl periyodik olarak değiştirilmelidir. Düzenli olarak değişimi yapılmayan filtreler diğer araç aksamlarına kalıcı zarar verebilir.  Beşiktaş yağ filtresi değişimi, Levent motor yağ değişim servisi olarak tüm markalara hizmet vermekteyiz

İlgili Konular

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git
Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?
Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik kullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Rehbere git