Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

   Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir. 

Periyodik Bakım Yapılmazsa Ne Olur?

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?

   Periyodik bakım sürelerine göre yapılan işlemler farklılık göstermektedir. Her 10.000 kilometrenin ardından yapılan bakımlarda araç kilometresi arttıkça periyodik bakım sırasında farklı parçaların değişimi gerçekleştirilmektedir.

  • 10.000 – 20.000 bakımı

   İlk ve ikinci 10.000 bakımında hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı  ve karter tapa contası değişimi yapılmaktadır. Hava filtresi, yağ filtresi ve motor yağı değişimi motorun sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için gereken en önemli işlemdir. Polen filtresi ise araç klimanızın taze hava vermeye devam edebilmesi için değiştirilmektedir.

  • 30.000 – 40.000 bakımı

   Aracınız 30.000 kilometreye geldiğinde gerçekleştirilen periyodik bakım işleminde  hava filtresi, yağ filtresi, polen filtresi, motor yağı  ve karter tapa contası değişimine ek olarak yakıt filtresi değişimi de gerçekleştirilmektedir.

  • 50.000 - 80.000 bakımı

   Aracınız 50.000 kilometre üzerine çıktığında yapılan yıllık bakımlar daha detaylı olmaktadır. Kullanıma bağlı olarak yıpranan buji değişimi, alternatör kayış değişimi, klima kayış değişimi ve otomatik araçlarda şanzımanın yağ ve filtre değişimi yapılmaktadır.
 
   Standart kullanılan bir araçlara en az yılda bir kez genel bakım yapılmalıdır. Periyodik bakımları aksatılan araçlarda beklenmeyen arızalar meydana gelebilir. Güvenli bir sürüş için yapılan yıllık bakımlarla olası arızaların önüne geçilmektedir. 

Periyodik Bakımda Ne Yapılır?