Periyodik Araç Bakımı

Periyodik Araç Bakımı

Periyodik araç bakımı, araç çalışır durumdayken bakım görevlerinin belirli zaman aralıklarında yapılmasını gerektiren bir stratejidir.

 Planlı bakıma benzer şekilde, periyodik bakım faaliyetleri önceden planlanır ve bozulma belirtileri olsun olmasın gerçekleştirilir.
Servis görevlerinin zaman aralığı ve sıklığı, bir aracın üretildiği parametrelere göre dayanması için temel gerekliliktir. Bu nedenle, program her araç modeli ve varyantı için özeldir. Periyodik bakım programına buradan bakın:
 • Bosch Service Etiler Periyodik Araç Bakım Takvimi
 • Etiler Service Periyodik Araç Bakım Randevu Takvimi
 • Bosch Car Service PeriyodikAraç Bakım Programı
Birçok araç için periyodik araç bakım çizelgesi, ilk 10.000 km'lik kilometreden başlayarak ve sonrasında 30.000 km'de bir veya daha sonra her 12 ayda bir servis kontrolleri, arıza teşhisi ve parça değişimini içerir.
Satın aldığınız aracınızın ilk günkü performansına tekrardan şahit olacaksınız. Periyodik bakım aracınızın değerini arttırır ve onu dinamik tutar. Bu konuda uzman teknisyenlerimizle hizmetinizdeyiz. Etiler Bosch car service'ın en gelişmiş teşhis araçları ve üstün kalitesiyle hizmetinizde olacağından emin olabilirsiniz. Aracınızın bizden bu kadar özel ilgiye ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız, servis rezervasyonu yapmak için Etiler Service'ı arayın veya e-posta gönderin. Beşiktaş Periyodik araç bakımı, Levent oto periyodik bakım servisi ihtiyaçlarınız için servisimizden randevu talebi oluşturabilirsiniz.

Etiler Bosch Service Periyodik Araç Bakım Neleri Kapsar?

Periyodik bakım yapmak, aracınızın performans özelliklerini ve ömrünü garanti eder.

 • Genel Araç Periyodik Araç  Bakımı
  Her zaman rutin olarak genel araç bakımı yaptırmanızı öneririz. Bu, radyatör hortumlarını, hava filtresini, fan kayışlarını ve motor sesleriyle ilgili sorunları kontrol etmek için sertifikalı araç teknisyenleri tarafından kapsamlı bir incelemeyi içerir.
 •  
  Oto Boya ve Kaporta
  Her altı ayda bir arabanızın dışını cilalamak zorunludur. Cilalama bileşikleri, yüzeyi boyaya zarar verebilecek ve solmasına, paslanmasına ve hatta soyulmasına neden olabilecek kirletici ve tahriş edici maddelerden korur.
 •  
  Frenler
  Aracınızın güvenliğini korumak için rutin fren muayenesi gereklidir. Frenlerinizi sertifikalı teknisyenler tarafından kontrol ettirin, tüm fren bileşenlerinizin optimum performansta çalıştığından ve hangi parçaların servis, onarım veya değişim gerektirdiğinden emin olun.
 •  
  Lastiklerin Periyodik Bakımı

  Periyodik lastik bakımı, sertifikalı teknisyenler tarafından lastiklerin tam kontrolünü içerir. Bu kontrol lastiğinizin mevcut sağlığını kontrol etmemizi sağlar. Ayrıca herhangi bir hasarı veya daha iyi bir lastikle değiştirilmesi gerekip gerekmediği hakkında ayrıntılı bir genel bilgimiz olur.
 •  
  Serpantin Kemer, Trigger Kayışı

  Serpantin kayış, hidrolik direksiyon pompanız, alternatörünüz ve klima kompresörünüz gibi çevresel aygıtlara güç sağlar. Ayrıca rutin bir inceleme, kayışta herhangi bir çatlak veya aşınma ve yıpranma olup olmadığını belirlemeye yardımcı olur.
 •  
  Oto Klima & Soğutucu

  Isı, arabanızın motorunun düşmanıdır ve optimum sıcaklıkları eski haline getirmek soğutma sıvısının işidir. Çoğu araba sıvısı gibi soğutma sıvısı da kimi zaman gücünü yitirir. Amacına hizmet ettiğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol edilmelidir. Zira çoğu soğutma sıvısının 20.000 Km sonrası değiştirilmelidir. Böylelikle birçok sorunun gerçekleşme ihtimali ortadan kalkar.
 •  
  Yağ ve Sıvı Değişimi
  Yakıt açısından verimli ve yüksek performanslı bir motor sağlamak için aracınızın yağını zamanında değiştirmek gerekir. Ayrıca kullanılmış yağ ve yağ filtrenizi kontrol etmemiz şarttır. Bununla birlikte kabin filtresini ve hava filtresini kontrol ettirmek periyodik araç bakımı için çok önemli. Ayrıca önemli sıvıların seviyelerini kontrol etmek periyodik araç bakımın bir parçasıdır. Etiler Bosch Service size tüm konularda teknik yardım sunar!

İlgili Konular

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git
Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik kullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Rehbere git