Oto Klima

Oto Klima

Bosch Etiler Service Oto klima teknik merkezimizde sertifikalı teknisyenlerimiz, test ve düzenli bakımdan A/C sistem onarımını tamamlamaya kadar birçok araç klima (AC) oto servisini gerçekleştirebilir.

 AC sistem onarımı ile size en yakın Bosch Etiler Service, aracınızın sistemini kontrol edebilir. Ayrıca oto klima sorununu hızlı bir şekilde teşhis edebiliriz. Sizin için uygun maliyetli onarım çözümleri sağlayabiliriz. Tüm otomobil modelleri için etkili çözümler sunmayı amaç ediniyoruz. Şimdi, araç klimaları hakkında birkaç teknik bilgi vereceğiz. Bu bilgilerden bahsettikten sonra oto klimanın çalışma prensipleri daha somut olacaktır.

 Arabanızdaki klima sistemi karmaşık bir sistemdir ve zaman zaman optimum düzeyde çalışmamasıyla ilgili sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Aracınızın oto klima sistemi üç ana parçadan oluşur: kompresör , kondansatör ve evaporatör .
 • Hepsi birlikte çalışırlar. Soğutucu adı verilen bir maddeyi yüksek basınçlı/düşük basınçlı kapalı devre bir sistemden geçirirler. Soğutucu gazdan sıvıya ve tekrar gaza dönüşür ve klima sisteminin ve sürecinin hayati bir parçasıdır.
 • Kompresör, araba motoruna bağlı bir kayış tarafından harekete geçirilir. Burası, düşük basınçlı soğutucu gazın sıkıştırıldığı yerdir.
 • Kondansatör, ısıyı dışarı yayarak ve aynı zamanda yüksek basınçlı soğutucu gazını yüksek basınçlı bir sıvıya dönüşecek şekilde soğutarak arabanızın radyatörü gibi çalışır.
 • Burada, yüksek basınçlı sıvı, araç içinde bulunan evaporatöre geçmeden önce döngü sisteminin düşük basınçlı tarafına girdiği için genleşir.
 • Son olarak, düşük basınçlı soğutucu gaz şimdi tekrar kompresöre girer ve süreç yeniden başlar.

Oto Klima Onarım Muayenesi

Oto klimatamiri, küçükten büyüğe, soğutucu seviyelerinden soğutma fanlarına kadar çeşitli görevleri içerir. Bosch Etiler Service yıllık muayenenizi büyük bir titizlikle  gerçekleştirir. Daha fazlasını istiyorsanız oto klima konusu başta olmak üzere her konuda destek verebiliriz. Oto klima konusunda kalifiye bir ekibimiz var ve biz ekibimizin başarılarıyla gurur duyuyoruz.
Bunun yanı sıra herhangi bir parçaya ihtiyacınız olursa, bunu orijinal parçalar içinden temin ederiz. Eğer orijinal parça yerine daha ekonomik bir başka parça isterseniz lütfen endişelenmeyin. Fiyat performans olarak piyasanın en gözde parçalarını seçeceğiz. Bunu yaparken tüm adımları sizlerle paylaşacağız.
Düzenli denetimler, soğutma verimliliğini sağlamaya ve olası soğutucu sızıntılarını belirlemeye yardımcı olur. Aracınızın ihtiyaç duyabileceği ek hizmetler şunları içerir:

 • Sistem fanı seviye kontrolü
 • Freon seviyesini doğrulamak için sistem PSI basınç okuması
 • Çıkış sıcaklığı kontrolü
 • Düzgün çalışmasını sağlamak için üfleyici fan ve kompresör muayenesi
 • Yaşlanma ve olası arıza belirtilerini keşfetmek için kayışlar ve hortumlar denetimi
 • Arızalı anahtarlar, sigortalar, kablolama, kondansatör veya dahili kompresör conta arızası ile ilgili olası sorunların teşhisi

Klimam Neden Soğumaya Başlayıp Sonra Isınıyor?

Bunun bir nedeni kompresördeki debriyajla ilgili bir sorundur. Bu da kompresörün doğru basıncı koruyamamasına ve bu da sistemden sıcak havanın akmasına neden olur. Tıkalı bir genleşme valfi de oldukça kötü sonuçlar doğurur. Ayrıca bu da evaporatöre soğutucu akışkan akışının azalmasına neden olur.  Sızıntı normalde sisteme giren ve soğutucu ile karıştırıldığında sistemin bileşenlerine zarar veren aşındırıcı bir aside neden olan nemin sonucudur.

Klima Sisteminde Sızıntıya Ne Sebep Olur?

Klimanızdaki bir sızıntının ana nedenleri nem ve yaşlılıktır. Belirtildiği gibi, nem soğutucu ile karıştığında, tüm klima sistemine zarar verebilecek aşındırıcı bir asit üretir. Ayrıca nem, zamanla elastikiyetini kaybetmeye başlayan eski kauçuk contalar ve hortumlardan sisteme girebilir. Gördüğünüz gibi, arabanızdaki klima sisteminde bir sorun yaşıyorsanız, bu her zaman hızlı bir çözümle bitirilebilir. Oto klima sorununuz için emin ellerdesiniz! Bosch Etiler Service sizin için kısa sürede çözüm üretmekten mutluluk duyacaktır. Klima sisteminizin sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesini ve en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için, vakit kaybetmeden servisimizi ziyaret edin. Beşiktaş oto klima servisi, Levent araç klima tamir ve bakım işlemlerinizde profesyonel servis hizmeti sunmaktayız.

İlgili Konular

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü Ömrünü Nasıl Uzatırsınız?

Akü araç için gereken enerji depolamaktadır. Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek depolayan aküler araç için gerekli olan tüm enerjinin kaynağıdır. Akü’de herhangi bir arızanın yaşanması tüm araç aksamlarını direkt olarak etkilemektedir. Beklenmeyen durumlarda akü arızası yaşamamak için düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımının yapılmaması ve yanlış kullanım akü ömrünün kısalmasına neden olmaktadır. Değişimi maliyetli olan akülerin kullanım ömrünü uzatmak için şunlara dikkat edilmesi gerekir;

Rehbere git

Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?

Araç modeli ve kullanım durumu göz önünde bulundurularak belirlenen periyotlar halinde tüm araç aksamlarının kontrolünün sağlanmasına periyodik bakım denir. Periyodik bakımda aracın belirlenen aksamları değişir ya da kontrolü yapılır. Aracın sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam etmesi için belirlenen aralıklarda periyodik bakım yaptırılması gerekmektedir. Aracı üreten firmalar genellikle yaptırılması gereken bakım sürelerini araç kılavuzunda belirtmektedir.

Rehbere git
Periyodik bakım yapılmazsa ne olur?
Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik nasıl anlaşılır?

Yazlık ve kışlık lastik kullanımı hava koşullarına göre farklılık göstermektedir. Farklı özelliklere sahip olan bu lastiklerin doğru mevsim şartlarında kullanılması güvenli bir sürüş için önemlidir. Hava 7 derecenin altına düştüğünde mutlaka kışlık lastik kullanımına başlanmalıdır. Soğuk hava koşullarında oluşan kaygan zemin yazlık lastik kullanımı için uygun değildir. Kışlık lastik kaygan zeminde yol tutuşunu arttırarak daha kontrollü bir sürüş gerçekleştirmenizi sağlamaktadır.

Rehbere git